مکتبة اهل البیت علیهم السلام
این وب سایت در حقیقت برگرفته از برنامه نسخه تحت ویندوز می باشد.
-------------------------------------------------------
معرفی نسخه تحت ویندوز این وب سایت
 

نرم افزار مکتبه اهل البیت یک کتابخانه الکترونیکی بی نظیر است که نسخه جدید آن بیش از هفت هزار کتاب را در خود جای داده است. این نرم افزار که محیط کاربری آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی است داری موتور جستجوی بسیار پیشرفته همراه با طبقه بندی کتابها و شروح آنها هست .  

ویژگی های این نرم افزار :

 – شامل بیش از 7۰۰۰ جلد کتاب از تمامی مذاهب اسلامی، حدیث، تفسیر، فقه، اصول، عقاید، تاریخ، سیره پیامبر و امامان
 – محیط کاربری پیشرفته و قدرتمند
–  جداسازی متن کتاب از پاورقی و شرح و قابلیت کپی برداری مستقیم از متن
–  ویژگیهای جدید جستجو: جستجوی مشروط و جستجوی خودکار حالات متشابه و امکان قرار دادن شرطهای مختلف برای جستجو
–  نمایش فهرست به همراه کتاب و نمایش تمامی فهرستها در یک لیست با امکان جستجو
–  سیستم فیش برداری جدید بر اساس سیستم درختی
–  امکان آرشیو و تهیه نسخه پشتیبان
–  ابزارهای علمی جدید… قرآن کریم، احکام شرعی ، لغت نامه، اصطلاحات علم رجال و فقه و 
 – 
امکان ایجاد کتابخانه شخصی
 – امکان نمایش نسخه های خطی به صورت اسکن شده با سی نسخه خطی به عنوان نمونه
 – پشتیبانی از همه ویندوزها و سیستمهای ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی 


ابتدا به معرفی و تاریخچه ی این نرم افزار میپردازیم:

 این نرم افزار، دربرگیرنده‌ى مهمترین برنامه‌هایى است که پیش از این در ‹ مرکز معجم فقهى › متعلق به مرجعِ درگذشته، آیت الله العظمى گلپایگانى قدس سره، و در ‹ مرکز المصطفى › زیر نظر مرجع کنونى ، آیت الله العظمى سید على حسینى سیستانى مدظله به تولید آن پرداخته‌ شده، تمام تلاش آن بوده که نرم افزار پاسخگوى نیازهاى دانش‌پژوهان و پژوهشگران باشد.
نرم افزار کتابخانه اهل بیت یا مکتبه اهل البیت علیه السلام یکی از بهترین نرم افزار های تحقیقاتی علوم اسلامی است که ویژگی های خاصی اونرو از سایر نرم افزار های مشابه ممتاز کرده است.
جامعیت منابع، پرداختن به منابع علوم گوگون اسلامی و ویژگی های فنی مثل سرعت بالای جست وجو و امکانات و ابزار های پژوهشی مخصوصاً در نسخه جدید این نرم افزار وجود دارد.  


ویژگی های منحصربه فرد این نرم افزار:

از ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار میتوان به جامعیت منابع آن اشاره کرد. در نسخه ی اول این برنامه بیش از 4700 جلد کتاب در رشته های گوناگون علوم اسلامی ارائه شده بود که در نسخه ی دوم بیش از 2300 جلد کتاب از منابع مختلف به آن اضافه شده است.

از دیگر امتیازهای این نرم افزار می توان به گستردگى منابع، سرعت جستجو، امکانات متنوع و نسخه‌هاى خطى.

 

اول: منابع این برنامه، مهم‌ترین نوشته‌هاى اصلى و فرعى مسلمانانِ تمام مذاهب را در بر مى‌گیرد. با این کار، سانسورى را که حکومت‌هاى ستمگر در طول تاریخ بر علیه مذاهب مخالف خود روا داشته و مى‌دارند، شکسته‌ شد.

همواره متعصبان، تلاش کرده‌اند که منابع و اطلاعاتى را که برخلاف نظر آنهاست، پنهان کنند تا مبادا خطاهاى پیشوایان و علمایشان آشکار شود. اما نرم افزار کتابخانه اهل بیت ( علیهم السلام ) ، منابع نظرهاى موافق و مخالف را یکجا عرضه کرده است.
دوم: سرعت موتور جستجوى برنامه، در میان موتورهاى جستجو در جهان اسلام، رکورددار است.
سوم: تنوع امکانات برنامه  که خود برخاسته از واقع بینانه بودن طراحى و همچنین هدف آن، یعنى خدمت به پژوهشگر و آسان کردن کار اوست
.

از این امکانات که به تنهایى دو سال به طول انجامید ، این است که پژوهشگر بتواند کتاب‌ها و متون دلخواه خود را به برنامه اضافه کند. برنامه، این کتاب‌هاى جدید را، حتى اگر ده هزار جلد یا بیشتر باشد، با نام « کتابخانه‌ى من » به منابع خود افزوده، و مانند کتاب‌هاى اصلى خود با آن برخورد مى‌کند. .

چهارم: امکان افزودن نسخه‌هاى خطى دلخواه به برنامه، پژوهشگر مى‌تواند نسخه‌هاى خطى دلخواه خود را، حتى اگر هزاران دست‌نوشته باشد، وارد برنامه کند. برنامه مانند کتاب‌هاى مصور، با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

 
 
 
تنظیمات کلی و امکانات نرم افزار:

برای استفاده ی راحتر و ارتباط برقرار کردن بهتر با این نرم افزار خوبه قبل از اینکه با بخش های مختلف مثل مطالعه، جست و جو و اینها کار رو آغاز بکنیم ابتدا بعضی از امکانات کلی و ابزار های کاربردی نرم افزار رو بهتر بشناسیم. 

 
معرفی منوی مطالعات در نرم افزار:
 

یکی از اصلی ترین بخش های نرم افزار های تحقیقاتی بخش مطالعه یا بخش نمایش است. در نرم افزار کتابخانه اهل بیت منویی به نام مطالعه وجود دارد که دارای زیر منوی لیست کتابها میباشد. در لیست کتابها این امکان وجود دارد که کتابی رو  بتونیم باز کنیم، مثل اینکه در یک کتابخانه ی فیزیکی مراجعه کردید به قفسه ها و کتاب رو برداشتید و مطالعه میکنید.

  

روش جست و جو در نرم افزار:
 

روش جست و جو در تمامی پنجره های این نرم افزار اینست که شما در هر پنجره ای غیر از بحث جست و جو در متن منابع میتوانید از کلیدهای میانبر Ctrl+F استفاده کنید یا اینکه در هر پنجره ای که هستید کلیک راست کرده و گزینه جست وجو در لیست را بزنید

 

 

نکات قابل توجه در استفاده از نرم افزار

 
به پژوهشگر محترم توصيه مى‌کنيم :
-1
به مدت يک هفته، روزانه چند ساعت از وقت خود را به آشنايى با اين برنامه اختصاص دهد. اين برنامه در طول زندگى، يار او خواهد بود، زيرا سال‌ها در عمر او صرفه جويى کرده و او را از تلاش‌هاى طولانى براى يافتن اطلاعات بى‌نياز نموده، و مطالعات او را دقيق و موثق مى‌گرداند.
پژوهشگر مى‌تواند خود به تنهايى کار با برنامه را آموخته يا از يک نفر آشنا به رايانه ويا از پژوهشگر ديگرى که با برنامه آشناست، کمک بگيرد. راهنماى موجود در اين كتابچه نيز مى‌تواند كمك بسزائى در آشنايى شما با امكانات اين برنامه بنمايد.
-2 مهمترين چيزى که پژوهشگر به آن نياز دارد، پيدا کردن مطلب مورد نياز تحقيق است. اين مهارت، بى‌شباهت به مهارتِ صيد ماهى با تور و قلاب نيست. مهمترين نکته براى اين کار، انتخاب کلمه يا عبارت « کليدى » است که بتوانيد به وسيله‌ى آن اطلاعات دلخواهتان را از ميان ده‌ها تعبير و ميليونها سطر مطلب، بيابيد.
هرچه اين کليد، ويژه‌تر باشد و در ارتباط تنگاتنگترى با موضوع بوده و در موضوعات ديگر کمتر به کار رفته باشد، بهتر است. اگر املاى واحدى نيز داشته باشد، باز هم بهتر است.
-3
برخى پژوهشگران عبارتى را از خود نوشته و به جستجوى آن مى‌پردازند و فرض را بر اين مى‌گيرند كه ذهن و زبان و طرز بيان نويسندگان همانند ذهن و زبان و تعبير آنهاست.
حال آن كه بايد خود را جاى نويسندگان منابع گذاشت و با زبان و تعبيرات آن‌ها انديشيد. براى اين کار، به آشنايى با واژگان و تعابير نويسندگان آن موضوع نيازمنديد. مثلاً در مورد وجوب مقدم داشتن نماز قضا بر نماز کنونى، بايد دانست که فقها، نماز قضا را « صلاة فائتة » و نمازى را که اکنون هنگام آن است « صلاة حاضرة » و نمازهاى روزانه را « يومية » و « راتبة » مى‌خوانند.
-4
آيات قرآن کريم، کليد طلايى يافتن بسيارى از اطلاعات هستند. مثلاً براى يافتن مطلب درباره حکم روزه سالمندانى که به سختى مى‌توانند روزه بگيرند، کافى است اين عبارتى کليدى را جستجو کنيد : " الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ " زيرا اين عبارت برگرفته از آيه‌ى " وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ " است، منابع حديث و فقه اين آيه را ذيل اين مسئله ذکر کرده‌اند.
يا مثلا اگر بخواهيد درباره‌ى فرار مسلمانان در جنگ حنين تحقيق کنيد، کافى است عبارت کليدى " وَلَّيْتُمْ مُدْبِرِينَ " را جستجو کنيد، زيرا منابع تاريخ و سيره، اين سخن خداوند را که " وَيَوْمَ حُنَيْنٍ إِذْ أَعْجَبَتْكُمْ كَثْرَتُكُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنْكُمْ شَيْئًا وَضَاقَتْ عَلَيْكُمُ الأَرْضُ بِمَا رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّيْتُمْ مُدْبِرِينَ " ذکر کرده‌اند.
-5 هرچه شمار کلمات کليد کمتر باشد، براى دستيابى به اطلاعات مفيدتر است. مثلاً در نبرد على ( عليه السلام ) با عَمرو بن ود، يا براى يافتن شرح حال عمرو بن ود، جستجوى " ابن ود " نتيجه بهترى مى‌دهد. زيرا بسيارى از متون، نام او را بدون " عَمرو " و به صورت " ابن ود " مى‌آورند و با نوشتن نام کامل او، حدود يک سوم اطلاعات را از دست مى‌دهيد.
-6 گاهى کافيست که تنها يک کلمه‌ى خاص را که در مسئله‌اى به کار رفته جستجو کنيد تا ساير اطلاعات مربوط به آن مسئله را پيدا کنيد. مثلاً براى آگاهى از جريان دعاى پيامبر ( ص ) عليه معاويه و عمروعاص، هنگامى که سرزنش کنان در قتل حمزه ( رض ) آواز مى‌خواندند، کافيست که آن دعا يعنى " اللهم اركسهما فى الفتنة ركساً ودُعَّهما إلى النار دعا " را در نظر گرفته و کلمه‌ى كليدى " ارکسهما " و " وارکسهما " را جستجو کنيد تا منابع آن را نزد هر دو فرقه بيابيد.
-7
شما مى‌توانيد به نظر خود يك عبارت كليدى براى يافتن يك مطلب انتخاب كنيد، پس از جستجو ويافتن متن مورد نظر، از متن كلمات كليدى ديگرى كه نزديكتر ويا مخصوص مطلب شماست انتخاب كنيد. مثلاً براى فهميدن موضع حضرت زهرا ( عليها السلام ) نسبت به سقيفه و بانيانش، مى‌توان ابتدا متن مربوطه را در کتاب احتجاج يا سقيفه‌ى جوهرى را بخوانيد، از خطبه‌ى حضرت، عبارات خاصى مانند : " والجرح لما يندمل، والرسول لما يقبر " را يافته وتوسط آن خطبه‌ى حضرت را استخراج كرده واز آن كلمات كليدى خاص‌ترى مانند " تدفن ليلا " ، " مهاجرة له " ، " لاشکونکما " و... را دريافته، و از اين راه سخن حضرت را در آن هنگام که براى کسب رضايت وى آمدند و درخواستشان را رد کرد، پيدا کنيد.
پس آگاهى از تعبيرات استفاده شده در متن منابع و برگزيدن کلمه‌هاى خاص، به انتخاب كلمات کليدى، کمک شايانى مى‌کند.
-8 توصيه مى‌کنيم که دامنه‌ى جستجو را محدود نکنيد، و اجازه دهيد جستجو در تمام کتاب‌هاى برنامه صورت گيرد. زيرا اولاً حجم دامنه‌ى جستجو تأثير بسزايى در سرعت جستجو ندارد. در ثانى، ممکن است اطلاعات دلخواه شما، در کتابى باشد که فکرش را نکنيد. چه بسيار اطلاعات تاريخى و فقهى که در لابه‌لاى کتاب‌هاى ادب و لغت و غيره يافت مى‌شود. به جاى محدود کردن دامنه، مى‌توانيد در ليست نتيجه‌ى جستجو، دوباره جستجو کرده و فقط مطالب کتاب يا کتاب‌هايى را که برايتان مهم‌ترند بخوانيد.
-9 جستجوى مشروط، راه بسيار خوبى براى يافتن اطلاعات دلخواه است. گاهى برخى از کلماتِ عبارتى که به دنبالش هستيد، در متن پشت سر هم نيامده است. پس بهتر است دو يا سه کلمه از آن عبارت را نوشته، و با شرط ده حرف فاصله يا بيشتر به جستجوى آن بپردازيد. با اعمال اين شرط، شما به برنامه مى‌گوييد : اين کلمات را به همين ترتيب که آورده‌ام براى من پيدا کن، و اگر حرف يا کلمات ديگرى تا ده حرف در ميانشان آمده بود، ناديده بگير. مثلاً اگر خواستيد درباره‌ى سوزانده شدن " فجاءة السلمى " توسط " ابوبکر " تحقيق کنيد، عبارت " بکر الفجاءة " را با شرط وجود فاصله چند حرف جستجو کنيد.
گاهى در اين موارد، بايد گزينه جستجوى حالات مشابه را غير فعال کنيد. مثلاً براى دريافتن نظر على ( عليه السلام ) درباره قريش، اگر " على قريش " را با شرط فاصله جستجو کنيد، برنامه، حرف جر " على " را نيز به موارد جستجو اضافه مى‌کند. پس بايد جستجوى خودکار حالات مشابه را غيرفعال کرد تا فقط موارد مربوط به نام على ( عليه السلام ) و قريش در نتيجه جستجو يافت شود. در اين مورد مى‌توان " على قريشا " و همچنين " وعلي " را نيز جستجو کرد.
استفاده از شرط وجود يا عدم وجود يک کلمه، پيش از کلمه دلخواه يا پس از آن، با فاصله کم يا زياد، نيز به همين صورت مى‌باشد.
مثلاً براى جستجوى کلثوم، و نه أم کلثوم، کلمه " کلثوم " را با شرط نبود " أم " در قبل از آن جستجو کنيد. و يا براى جستجو درباره نزول سوره نور، کلمه " نور " را با شرط وجود کلمه " نزلت " با مثلا سى حرف فاصله، جستجو کنيد.
-10
براى نوشتن يک مطلب با استفاده از اين برنامه، مى‌توانيد به جستجوى کلمه و يا جمله‌هاى مربوط به آن بپردازيد، سپس با مطالعه بيشتر، عبارتهاى کليدى بيشترى براى جستجو پيدا کنيد.پس از آن در فايل خود، پيرنگ و استخوانبندى بحث را طراحى کرده و عناوين اصلى آن را بنويسيد هنگامى که مطالعات خود را کامل کرده و استخوانبندى را تعيين نموديد، طبق شکل و طرحى منطقى و مورد پسندتان، شروع به ترتيب يکايک بخش‌ها مى‌كنيد.
سپس عبارتهاى كليدى مربوط به هر بخش را تك‌تك يادداشت كرده پس از جستجوى عبارتهاى " كليدى " هربخش،‌ فيشهايى گرفته وآنها را درفايل خود جمع‌آورى كنيد تا بعداً از ميان آنها مطالبى را گزينش کنيد.
همچنين مى‌توانيد ابتدا فيشهاى مربوط به كل موضوع را جمع آورى کرده، و همه را در فايلى به عنوان بانك مطالب خام موضوع جمع آورى کنيد، و پس از آن، فهرست وترتيب عناوين موضوع را تعيين کرده، و سپس از بانك مطالب خامِ جمع آورى شده، به گزينش مطالب طبق فهرست عناوين وترتيب انتخابى خود بنمائيد
 
 
 
 
 
 
  لینک خرید اینترنتی این محصول از سایت مکتب